Át- és túlélve az elmúlt időszakot, arcunkat a jövő felé fordítva megfogalmazhatunk néhány tanulságot. Engedje meg a kedves olvasó, hogy most öt tanulságra szorítkozzak csak.
Egy. A szélesre tárt kapuk korában minden eddiginél fontosabb a nemzeti szuverenitás megőrzése. Jövőt csak gazdag kulturális hagyományainkból formálhatunk, nem az idegen civilizációk hullámveréséből.
Mozgástér, önrendelkezés, nemzeti identitás tartanak meg minket, nem a társadalommérnöki betűszavak.
Kettő. A politikai kalandorok kora lejárt. Olcsó hecckampánnyal, rendszerdöntő lendülettel, agresszív retorikával ki lehet vívni a közfigyelmet, ám a tartós, értékteremtő politizáláshoz ennél azért jóval több szükségeltetik – ahogy azt az eltelt tizenöt év ellenzéki vezéreinek felemelkedése és bukása példázta.
Három. Ami a külügyi tájékozódást illeti: bebizonyosodott, hogy Németország legértékesebb importterméke nem az elhibázott Energiewende vagy a zátonyra futott Willkommenskultur, és még csak nem is a politikai pluralizmust elnyomni szándékozó áldemokrata hevület. Sokkal inkább mindezek tanulságát érdemes hazahozni, amikor az energiakérdésről, a migrációról vagy a belső stabilitásról kell döntenünk.
Négy. Béke nélkül nincs tervezhető európai jövő. A szomszédban dúló vérontásnak nem lehet megoldása sem a háborús gépezet feneketlen táplálása, sem az üres diplomáciai üzengetés. Megoldást csak olyan békefolyamat jelenthet, amely Kijev és Moszkva számára is méltányos feltételeket teremt, és figyelembe veszi a kárpátaljai magyar kisebbség sorsát is. Mást képviselni ebben a helyzetben külpolitikai öngyilkossággal ér fel.
Öt. Végre változik a tengerentúli széljárás: a trumpi kormányzat egy lassan, de biztosan újraformálódó világrendet sejtet. Ebben a geopolitikai földindulásban hazánk szilárd pozícióval bír, amit feladni önsorsrontás volna.
És ne feledjük, hogy e tanulságok csak a minimumot jelentik ahhoz, hogy jövőt álmodhassunk magunknak itt, Európa szívében, a Kárpátok ölelésében.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád